Projektowanie ogrodu – wyodrębnienie stref funkcjonalnych

Projektowanie ogrodu – wyodrębnienie stref funkcjonalnych

Zanim zacznie się przystępować do poważniejszych prac na terenie ogrodu, warto mieć projekt. W nim uwzględnić trzeba wszystkie strefy funkcjonalne. Trzeba ustalić, które są potrzebne i ile miejsca przeznaczyć na każdą z nich. Ważne jest także ich rozmieszczenie.

Projektowanie ogrodu ze wszystkimi ważnymi strefami

Można wyróżnić cztery najważniejsze strefy. Są to te, jakie spotyka się w większości ogrodów. To strefa wypoczynkowa, rekreacyjna (do gier i zabawy), reprezentacyjna oraz gospodarcza. Obszar dla wypoczynku to ten, w którym znajduje się altana ogrodowa oraz meble, jak stolik czy krzesła. W tej strefie może być także przewidziane miejsce na grill. Zawsze, kiedy planowane jest urządzanie ogrodu, to z myślą, by w nim wypoczywać. Strefa ta, mniejsza lub większa, pojawi się więc w każdym.

Strefa rekreacyjna to obszar, na którym są konstrukcje służące zabawie dzieci. To także miejsce, gdzie mogą grać w piłkę. Może to być także obszar, na którym i dorośli spędzają aktywnie czas. Funkcję reprezentacyjną posiada obszar do podziwiania. To miejsce, gdzie sadzi się piękne rośliny oraz robi się kompozycje ze skał i roślin. Jest to obszar widoczny z ulicy. Warto, by widziany był także z kącika wypoczynkowego albo z tarasu. Strefa gospodarcza przydaje się na terenie dużego ogrodu. W niej może znaleźć się domek na narzędzia ogrodowe. W małych ogrodach to, co może się przydać, mieści się zwykle w garażu.

Urządzanie ogrodu idealnego dla swoich potrzeb

Własny kawałek ziemi to coś bardzo cennego. Posiadanie go to jeden z głównych powodów, dla których tak wiele osób chce mieć własny dom. Można sadzić ulubione rośliny, cieszyć się ich pięknem i wypoczywać wśród zieleni. By było to miejsce idealne, projektowanie ogrodu musi opierać się na indywidualnych potrzebach.

Nie zawsze będzie potrzebny teren do rekreacji. Zawsze natomiast potrzebna jest strefa wypoczynkowa i warto mieć reprezentacyjną. Zgodnie z indywidualnymi potrzebami można stworzyć jeszcze inne strefy np. wydzielić część ogrodu na krzaki owocowe. Warto się zastanowić, jakie mieć obszary, jak duże i gdzie co porozmieszczać.

Zacząć najlepiej od projektu, ponieważ łatwiej jest dokonywać zmian na kartce, niż później zmieniać coś w terenie. Unika się dzięki temu niepotrzebnego wysiłku i nadmiernych kosztów. Poszczególne obszary mogą być oddzielone alejkami albo roślinnością. Niektóre strefy mogą też nie być od siebie oddzielone, tylko przechodzić jedna w drugą.

oczko wodne w nowoczesnym ogrodzie

Aby ogród był naszą oazą spokoju, komfortu i relaksu powinniśmy zatroszczyć się o jego przemyślany projekt. Dzięki temu unikniemy błędów w jego aranżacji i będziemy mogli cieszyć się naszym ogrodem marzeń.

Bartłomiej Szewczyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
18 × 5 =